Reklam

Monday, January 9, 2017

NIBP Nedir ? NIBP Nasıl Ölçülür? Tansiyon Nasıl Ölçülür

NIBP Nedir?

Non Invasive Blood Pressure yani kısaltılmış adı NIBP, invaziv olmayan kan basıncı demektir. Halk dilindeki adı ise tansiyondur. Tansiyon, atardamar içerisinde bulunan kan basıncı olarak tanımlandırılmıştır.
Büyük tansiyon; kanın atardamarlara pompalandığı sırada oluşan kan basıcı olarak, tıp dilinde ise sistolik olarak adlandırılır.
Küçük Tansiyon ise; kanın pompalama sırasındaki gerçekleştirdiği kasılmanın gevşemesiyle oluşan kan basıncı çeşididir ve tıp dilinde asistolik olaran tanımlanır.

Normal Tansiyon Değerleri Nedir?

Her insanın bünyesi farklı olduğundan kan basınçlarıda farklı olmaktadır. Günümüz Türkiye şartlarında ise normal aralık olarak verilen değerler ise;
Büyük tansiyon: 120 – 140 (12-14)
Küçük tansiyon: 70-90 (7-9) aralığındadır. Yani tansiyonunuz 12/8 veya 14/7 ise normal sınırlar içerisindedir demektir.

NIBP Nasıl Ölçülür?

Günümüzde NIBP ölçümleri çeşitli cihazlar ile yapılabilmektedir. Hastanelerde genellikle koldan tansiyon ölçümü yapan cihazlar bulunmaktadır. Bu en etkili sonuç için kullanılan yöntemdir.


Koldan tansiyon ölçümü
Koldan tansiyon ölçümü
Kişisel olarak ise evlerde daha küçük ve pratik olan bilekten tansiyon ölçümü yapan cihazlar kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlarla tansiyon ölçümü yaparken, dik bir şekilde oturulmalı, sol el kalp seviyesinde tutulmalı ve tansiyon ölçümü sonuçlanana kadar kesinlikle hareket ettirilmemelidir.
Bilekten tansiyon ölçümü
Bilekten tansiyon ölçümü

No comments: