Reklam

Monday, January 9, 2017

KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler ÖSYM'de

KPSS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca adayın beklediği KPSS tercih ne zaman açıklanacak? ÖSYM henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Tercih sonuçları sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sorgulanacak.

Geçtiğimiz sene, 25 Kasım 2015 tarihinde bitmiş olan KPSS tercih işlemlerinden yaklaşık 1 hafta sonra, tercih sonuçları açıklanmıştı. Bu sene de, Ocak ayının 2. haftasında, KPSS 2016/2 tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Bu seneki gecikmenin sebebinin ise, açığa alınan kişi sayısının artması ile KPSS'ye olan talebin çok artmış olması olarak belirtiliyor.
2017 KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Test'inde (ÖABT) Değişiklikler Yapılacak, Bu Konu İle İlgili ÖSYM'den Açıklama Geldi
ÖSYM resmi sitesinden yapılan açıklamada, alan testleri, puan türleri ve ÖABT ile ilgili değişikliklere değinildi. 2017 KPSS ve ÖABT Adaylarının Dikkatine başlığıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;
''KPSS’de Ekonometri Testi yer almayacaktır. KPSS Puan Türleri ekteki şekliyle yeniden belirlenmiştir. Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacaktır.
Değerlendirmede, adayın en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacaktır.''
Açıklamanın bu kısmı lisans düzeyinde yapılan KPSS'lerdeki değişiklikleri içeriyordu, değişiklikler test sayısı ve sınav günleri olarak belirtildi. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ile ilgili değişikliklerden bahsedilen açıklamanın devamı şu şekilde;
''2017 yılında ÖABT; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacaktır.
MEB tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacaktır.''
KPSSP120 sınavı puan hesaplamasında testlerin ağırlığı konusundan, bir tablo ile bahsedildi. Tabloya göre, Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin puan ağırlığı 0,15, Yabancı Dil Sınavı (YDS)'nın puan ağırlığı 0,20, Eğitim Bilimleri Testi puan ağırlığının da yine 0,20 olacağı kaydedildi.
KPSS Test Soru Sayısı Ve Verilecek Sürelerle İlgili, ÖSYM'nin Resmi Sitesinde Yayımlanan Tablo
ÖSYM'nin resmi sitesinde yayımlanan tablo ile, test soru sayıları ve verilecek süreler belli oldu. Buna göre, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri 60'ar soru ve toplamda 130 dakika, Eğitim Bilimleri test soru sayısı 80 ve verilen süre 100 dakika, İşletme test soru sayısı 40 ve verilen süre 50 dakika, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk test soruları 40 ve verilen süre 50 dakika, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi test sorusu sayısı 50, verilen süre 75 dakika olarak belirlendi.
ÖSYM'nin Branş Sıralamaları Açıklamaları ve Branş Sıralaması Güncellemesinin Meclis Gündemine Taşınması
ÖSYM resmi sitesinden yapılan açıklama ile, 2016 KPSS lisans düzeyinde, branş bazında sıralamaların güncellendiği duyurulmuştu. Açıklamada, branş sıralaması değişikliklerinin ÖSYM aday işlemleri sistemine yansıtıldığı, Adayların, ais.osym.gov.tr adresinde T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapması durumunda branş sıralamalarını öğrenebilecekleri belirtilmişti.
Branş sıralama güncellenmesi ve bu güncellemenin aday işlemleri sistemine yansıtıldığının açıklanması, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de yankı uyandırdı.
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, konuyu meclis gündemine taşıyıp, Milli Eğitimi Bakanı İsmet Yılmaz'ın yazılı olarak cevaplaması için bir soru önergesini meclise sundu. Soru önergesinde, aynı zamanda Milli Eğitim Komisyonu Üyesi görevinde de bulunan İrgil, güncelleme ifadesinin tam olarak ne anlama geldiğini ve bu güncellemenin yapılma sebebini, soru önergesi aracılığı ile sordu. Soru önergesinde ayrıca, sıralamada yapılan değişikliğin haksızlık yaratıp yaratmadığı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a soruldu.

No comments: