Reklam

Monday, January 9, 2017

Ekg Cihazının Elektrotları (Probları) ve Hasta Kabloları

EKG Hasta Kabloları
Bir bakıma hasta kabloları sistemin en önemli parçalarıdır, çünkü cihaz düzgün çalışmadığında arızanın kaynağı çoğunlukla kablolardır. EKG kaydında birkaç farklı hasta kablo şekli kullanılmaktadır. Bazıları birbirine geçen iki parça halinde olurken bazıları tek parça yapıdadır. İki parçadan oluşan tipler genellikle başlangıçta daha pahalı olmasına
rağmen uzun vadede daha ucuza gelmektedir, çünkü kırılma genellikle kablonun elektrodun bağlandığı uç kısmında meydana gelmektedir. Bu kısım tek parça kablonun komple değişiminden daha ucuza değiştirilebilmektedir. Buna ek olarak iki parçalı kablolar
istenildiğinde farklı elektrotların takılıp çıkartılmasına imkân sağlamaktadır.

Yukarıdaki resimde iki parçadan oluşan EKG hasta kablosunun Trunk denilen lead siz ana gövde bölümü görülüyor. Bu kablonun yuvarlak ucu EKG cihazına irtibatlandırılırken diğer soket kısmına da kol bacak lead lerine ait jak bağlantısı yapılır.
Beş lead uyumlu trunk kablo ve EKG leadleri

Yukarudaki resimde trunk kabloda leadler ayrı ayrı irtibatlandırılabilmektedir. Bir ana kablo gövdesi yanında hasta tarafında farklı 3 tip elektrot konnektör tipi mevcuttur ve bunlar
çeşitli konfigürasyonlarda bulunur. Bazıları sadece tek bir üreticiye ait elektrotlara uygundur. Bir iğne uçlu kablo geçici veya kısa vadeli elektrotların mesela plaka veya vakumlu tip elektrotların bağlanmasında kullanılır. Bunlar standart banana fişli uca veya büyükçe bir telefon fişine benzer yapıdadır. Bu tip bir konnektörle çalışabilen vakumlu elektrotlar aşağıdaki resimde görülüyor.
Banana fişli konnektörle uyumlu vakum elektrotlar
Üç leadli tek parça ve çıtçıtlı (klips) hasta kablosu

Bir başka kablo tipi yukarıdaki resimdeki özel bir klips veya çıtçıt şeklinde bir tutturucu kullanılarak standart izleme elektroduna bağlantı sağlanan bir kablodur.

Üç leadli tek parça ve klipsli hasta kablosu
Beş leadli tek parça hasta kablosu

Yukarıdaki resimde kabloda 5 hasta elektrotu ucu bulunduğuna ve Üç leadli tek parça ve klipsli hasta kablosunun olduğu resimde ise sadece 3 uç bulunduğuna dikkat ediniz. Teşhis amaçlı bir makinede bütün 12 eksenin kaydedilebilmesi için 5 elektrodun her birinden gelen sinyallere ihtiyaç vardır. Öte yandan izleme esnasında EKG sinyali ile bazı genel aritmi durumlarının takip edilmesi yeterlidir ve bunun için 3 elektrottan herhangi birisinden gelen sinyal değerlendirilebilir. Hemşire veya doktor uygun elektrot yerleşimi ile herhangi bir bağlantı türünü izleme imkânına sahip olsa da genellikle I bağlantısı izlenecek şekilde elektrotlar ayarlanır.
Dört leadli tek parça EKG hasta kablosu

Çoğu EKG kablosu ekranlanmış teller kullanılarak imal edilir. Böylece her bir elektrot bağlantısı ile ana fiş üzerindeki uygun bağlantı noktası arasında bağlanacak bir ohmmetre kısa devre gösterecektir. Fakat bazı kablolar defibrilatör koruması sağlayan 1 ile 10 kiloohm arasında değeri değişen seri bir dirence sahiptir. Bu dirençler genellikle enjeksiyon plastik konnektör kabini içerisinde yer alır.
12 pinli trunk kablo konnektörü

EKG Kabloları (Proplarının) hasta & insan vücudu üzerindeki yerleşimi:
ekg_gogus_derivasyonlari_baglanmasi
ekg_baglama_sekli

No comments: