Reklam

Monday, January 9, 2017

Diyaliz Nedir? Periton Diyalizi – Hemodiyaliz

Diyaliz Nedir?

Diyaliz, çeşitli böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği olan kişilerde böbreklerin çalışmaması yada işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremediği durumlarda vücutta birikmiş olan çeşitli sıvıların ve zararlı maddelerin hemodiyaliz cihazları aracılığıyla kandan yada periton diyalizi yöntemi kullanılarak vücuttan atılması işlemidir. Periton Diyalizi karın boşluğuna periton katateri yerleştirilerek PD solüsyonu adı verilen özel sıvılar doldurulur. Bu sıvılar vücutta birkaç saat süre iler bekletilir. Kanın içerisinde bulunan zararlı maddeler bu sıvı içerisinde periton zarı aracılığıyla birikir ve PD solüsyonu değiştirilir ve bu işlem 4-5 kez tekrar edilir. Böbreklerin görevi olan kanı temizlemek ve zararlı sıvıları mesane aracılığıyla vücut dışına atma işlemi hemodiyaliz cihazları sayesinde gerçekleştirilir. 
böbrek

Hemodiyaliz :

hemodiyaliz-2

Diyaliz makinası, insan vücudundaki kanı atardamar ve toplardamardan alarak yarı geçirgen membrandan (zar) geçirir. Bu membranlar tüp içerisinde bulunur ve cihaz üzerinde iki adet tüp vardır. İlk tüpte tuzlu solüsyon bulunmaktadır ve bu tüpe giren kan zararlı maddelerden ayrıştırlır ve kan pompası aracılığıyla tekrar vücuda pompalanır ve bu işlem haftada 3-4 kere bir, 3-4 saat süre boyunca tekrarlanır. Kan pompası bir nevi kalp görevi görür ve pompalama işlemi sırasında kan aktarım hortumlarında ufacık bir hava kabarcığı dahi olsa hava sensörleri sistemi anında durdurarak hortumlarda bulunan havanın alınmasını beklerler. Kan alma işlemi 3 çeşittir ve bunlar; fistül, jugular vene ve sant’tır. Fistül; kanın koldan alınması işlemi, boyundan alınırsa jugular vene, bacak veyahut boyundan sentetik madde yapısına sahip bir malzeme ile alınırsada sant ismi verilir.

Periton Diyalizi

periton-diyalizi

Bu yöntem daha çok böbrek yetmezliği hastalığı olan kişilere uygulanmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi periton katateri ismi verilen steril malzeme karın boşluğuna yerleştirilir. Periton diyalizi, periton katateri, diyalizat olarak adlandırılan solüsyonlar ve karın boşluğunda bulunan periton zarı aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu diyaliz çeşidine periton diyalizi denmesinin sebebi ise periton zarı aracılığıyla üre, kreatinin gibi zararlı ve toksik maddelerin karın boşluğuna aktarılan PD solüsyonuna geçmesi işleminden dolayıdır. Bekleme süresi olarak adlandırılan PD solüsyonunun karın boşluğunda bekletilmesi işlemi sırasında vücuttaki tüm toksik etki yaratabilecek ve zararlı olarak adlandırılan maddeler bu periton zarı aracılığıyla bu solüsyona geçer. Solüsyon birkaç saat karın boşluğunda kaldıktan sonra yenisi ile değiştirilir ve bu aşama 3-4 kez bu şekilde tekrarlanır.

No comments: