Reklam

Monday, January 9, 2017

Anjiyografi (Anjiyo) Nedir? Anjiyo Ameliyatı Nasıl Olur?

Anjiyografi; kalp ve kalpten temiz kan taşıma (arter, atardamar) ve kirli kan toplama (ven, toplardamar) görevi gören ayrıca kalbi besleyen damarların kontrast madde verilerek x-ışını altında görüntülenmesi işlemidir. Anjiyografi günümüzde genellikle kalbin beslenmesini sağlayan koroner arterlerin incelenmesinde kullanılsa da diğer arterleri, venleri ve lenf damarların incelenmesinde de kullanılmaktadır.
anjiyo, anjiyografi
Anjiyografi, doktor tarafından incelenecek bölgenin veya organın ismine göre adlandırılmaktadır. Eğer ki beyinde bulunan damarlara anjiyo yapılacaksa buna serebral anjiyografi, kalpten gelen kirli kanı oksijenlendirerek temiz kan haline getiren akciğerlere yapılacaksa pulmoner anjiyografi, koroner damarlara yapılacaksa koroner anjiyografi, diğer önemli bir organımız olan böbreklere yapılacaksa renal anjiyografi, dalak ve karaciğer için yapılacaksa splenoportografi diye adlandırılmaktadır.
Anjiyografi; damarlardaki tıkanıklarının, genişlemelerin, anevrizmaların, balonlaşma ve trombus gibi sebeplerin görüntülenmesi için kullanılır. Anjiyografi işlemi sırasında damarlara genişletme (stent uygulaması), anjiyoplasti ve pil takılması gibi girişimsel cerrahi gerektiren işlemlerde sıkça uygulanmaktadır.

Anjiyografi Ameliyatı

Anjiyografi; damarlardaki problemleri görmek için zor fakat en etkili yöntemdir. Ameliyat sırasında damarlara verilen opak maddenin x-ışını altında anlık görüntülenmesi ile çok net sonuçlara varılabilmektedir. Anjiyo ameliyatı genelde ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında sürebilmektedir. (Pre-op ve Post-op çalışmalar ile birlikte) Ameliyat bitiminden sonra ise maksimum 24-48 saat içerisinde herhangi bir teşhis gerektiren durum kalmadığı kararlaştırıldıktan sonra doktorunuz tarafından taburcu edilirsiniz.

Anjiyo Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Anjiyo ameliyatına gelmeden önce, işlem günü doktoru aksi birşey söylemediği sürece aç gitmeli. Anca diyabetik hastalar özellikle de insülin kullananlar önceden mutlaka doktorlarıyla bu durumu konuşmalı ve ne şekilde davranacaklarını doktorlarından öğrenmelidirler. İlaç kullanıyorlarsa sabahtan ilaçlarını bir bardak su ile almalıdırlar. Hastaneye gelirken mutlaka daha önceden yapılmış olan tetkiklerini, bypass ve anjiyo ameliyatı raporlarını ve cdlerini getirmelidirler. İşlem eğer kasıktan yapılacak ise; hasta mutlaka her iki kasık bölgesini tıraş edip temizlemelidir ancak el bileğinden yapılacak ise böyle bir temizleme işlemine gerek yoktur. Ameliyattan sonra eğer el bileğinden yapılmış ise ve herhangi bir girişim yapılmayacaksa 2,5-3 saatte taburcu edilir; eğer kasıktan yapılmışsa 6-24 saat içerisinde hasta taburcu edilir. Eğer stent takılmışsa her iki durumda da en az 24 saat hastanede kalması gerekmektedir.

Anjiyo Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Hastaneden çıktıktan sonra ameliyat yerinde büyük bir baskı yada ağırlık çekecek herhangi bir hareketi yapmaması gerekmektedir. Bu kasık için 24 saat, el bileği için ise 2-3 saattir. Hasta taburcu olduktan sonra ameliyat bölgesinde gözle görülür bir şişlik ve kanama olursa hemen hastaneye gitmelidirler. Fakat ufak şişlikler, morluklar 2-3 hafta içerisinde normale dönecektir. Basit ağrılar olması durumunda ise ağrı kesici tedavisiyle bu durum ortadan kaldırılmaktadır.

No comments: